با پیشرفت آذربایجان در قره باغ ، ترس از مهاجرت غیرنظامی افزایش می یابد

اگر آذربایجان شهرهای قره باغ را تصرف کند ، غیرنظامیان آنجا چه اتفاقی می افتند؟

با نزدیک شدن نیروهای آذربایجانی به دهها هزار غیرنظامی ناشناخته در استپاناکرت ، شوشا و سایر شهرها باقی مانده اند. اگر آذربایجان موفق شود شهرها را بگیرد ، ساکنان – تقریباً تمام ارمنی ها – مطمئناً مایل به ترک آن هستند. اما خروج آنها با وضعیت خطرناک دو جاده منتهی به خارج از خاک ارمنستان پیچیده خواهد شد.

صبح روز 8 نوامبر ، درگیری شدید در شوشا گزارش شد – که اکنون به نظر می رسد هدف اصلی حمله آذربایجان باشد – و آذربایجان استپپاناکرت ، پایتخت منطقه را گلوله باران می کرد. تصرف شوشا می تواند هر روز اتفاق بیفتد ، و با کنترل شوشا نیروهای آذربایجانی در موقعیتی مناسب برای حمله به استپاناکرت در سراشیبی نزدیک قرار می گیرند.

گزارش های تایید نشده ای درباره تخلیه منطقه وجود دارد. ریچارد گیراگوسیان ، تحلیلگر ، در 8 نوامبر به Eurasianet گفت که شواهدی که وی دیده است “تخلیه عمومی احتمالی ، در صورت لزوم مهاجرت گسترده تر” را نشان می دهد.

یک روزنامه نگار لهستانی ، ویتولد رپتوویچ ، در 7 نوامبر از جاده شلوغی که از استپاناکرت خارج می شد فیلمبرداری کرد. وی در توییتر خود نوشت: “هزاران اتومبیل از استپاناكرت به كوه ها می رفتند.” “این چهره واقعی جنگ است.”

مقامات ارمنستان این گزارش ها را تکذیب کرده اند. “آرتسرون هوانسیان” سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفت: “در حال حاضر صحبت در مورد تخلیه در قره باغ مناسب نیست.” گفت در یک نشست خبری عصر 7 نوامبر.

آرايك هاروتيانيان ، رهبر عملاً قره باغ ، صبح روز 8 نوامبر عکسی از خود ایستاده در مرکز استپاناکرت را در فیس بوک منتشر کرد. ” نوشت. “ما تا پایان در کنار مدافعان سرزمین مادری خود هستیم. مبارزه مرگ و زندگی ادامه دارد. “

مهاجرت غیرنظامی می تواند یک فاجعه بشردوستانه باشد ، اما نشانه کمی از هرگونه آمادگی برای آن وجود دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به س Eال Eurasianet که آذربایجان چگونه می خواهد امنیت شهروندان ارمنی را در صورت اشغال شهرهای قره باغ تأمین کند ، به اظهارات اخیر حکمت حاجی اف مشاور ارشد ریاست جمهوری اشاره کرد.

حاجیف در 4 نوامبر گفت: “غیرنظامیانی که مایل به نقل مکان به سرزمین تحت کنترل آذربایجان هستند ، بر اساس اصول بین المللی انسان گرایی ، همه نوع کمک و پشتیبانی ارائه می شود.” حاجیف همچنین از غیرنظامیان ارمنستان خواست “از منطقه خصومت دور باشند “و ادعا کرد که” بیشترین خطر برای مردم غیرنظامی منطقه قره باغ قره باغ آذربایجان از ارمنستان و رژیم جنایتکار آن است. “

توگرول جوورلی ، تحلیلگر آذربایجانی به وب سایت خبری Kaukian Knot گفت ، یک راهرو بشردوستانه باید توسط طرف های درگیر ترتیب داده شود. وی گفت: “آنها باید مسیرها و زمان افتتاح یک راهرو بشردوستانه را مشخص کنند” ، اما افزود که در صورت ادامه درگیری های شدید این امکان وجود ندارد.

وزارت امور خارجه عملاً قره باغ کوهستانی به سوالی درباره اینکه آیا مقامات برنامه تخلیه دارند پاسخ نداد. سخنگوی کمیته صلیب سرخ بین المللی در ایروان گفت که این سازمان برای شرایط آماده نشده است اما در صورت درخواست مقامات محلی پاسخ خواهد داد.

بسیاری از ارمنی ها اصرار دارند که نیازی به تخلیه نیست زیرا آنها آذربایجانی ها را به لحاظ نظامی شکست خواهند داد.

انوش غالیان ، سخنگوی پیشین رئیس پارلمان قره باغ و اکنون مفسر منظم شبکه های اجتماعی از استپاناکرت ، در مصاحبه ای متنی با Eurasianet گفت: “یک طرح وجود دارد.” “طرحی برای محافظت از شوشی و پاک سازی محیط اطراف در برابر نیروهای آذربایجانی و مزدوران.”

وضعیت دو جاده منتهی به قره باغ همچنان در جریان است. در اوایل درگیری ، جاده شمالی که از وردنیس در ارمنستان از طریق کلباجار می گذرد بسته شد زیرا نیروهای آذربایجانی از جاده ارتفاع گرفته بودند و توانستند به راحتی به آن حمله کنند.

تنها راهرو لاچین باقی مانده بود ، مسیری کوتاهتر از استپاناکرت و شوشا به ارمنستان. اما جنگ در روزهای اخیر به آن جاده نزدیک شده و در 4 نوامبر ارمنستان آن را به روی غیرنظامیان بسته است.

سازمان آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز در 5 نوامبر گفت که 80 روزنامه نگار به دلیل خطر جاده در قره باغ “گرفتار” شده اند و از سازمان ملل ، شورای اروپا و آذربایجان خواستند “همه کارها را برای اجازه تخلیه انجام دهند” غیرنظامیان

حاجیجف در پاسخ به این بیانیه گفت: “هر دو جاده تحت كنترل نیروهای مسلح ارمنستان است. دیروز این ارمنستان بود که راهروی لاچین را تعطیل اعلام کرد. “

در روزهای اخیر ، جاده شمال بار دیگر به روی ترافیک باز شده است ، اما همچنان در معرض حمله آذربایجان است.

گیراگوسیان گفت: “ترس از پاکسازی قومی کاملاً قابل توجیه است و ضرورت عقب نشینی و تخلیه بیشتر را شدیدتر می کند.” وی افزود: “با این حال ، آسیب پذیری خط نجات باقیمانده در ارمنستان ، جاده لاچین ، ممکن است مسیر فرار را پیچیده کند. و مشخص نیست که آیا طرف آذربایجانی اجازه چنین مهاجری را می دهد یا حتی آن را تشویق می کند. بنابراین ، تهدید موجود در برابر فاجعه انسانی نه تنها تأیید می شود ، بلکه اکنون فقط مسئله شدت است. “

خواندنی های جذاب  سالن عقد عمارت ایرانی/ بهترین محضر عقد شیک شمال تهران