قرقیزستان صادرات دام و غذا را برای جلوگیری از کمبود محدود می کند

وزارت کشاورزی در قرقیزستان صادرات دام را برای جلوگیری از افزایش قیمت گوشت در بازار محلی ممنوعیت موقت صادر کرده است زیرا اقتصاد از اثرات بحران COVID-19 کاسته می شود.

وزیر کشاورزی ، تیلک توکتوگازیف ، در توضیح دلیل تحریم ، که از 20 نوامبر اجرایی شد ، گفت که کمبود گوشت گاو ناشی از سطح بالای صادرات منجر به افزایش قیمت 330 سام (4.70 دلار) برای هر کیلوگرم در ابتدای سال شده است. سال به حدود 500 سام (5.90 دلار).

وی افزود: “یكی از دلایل اصلی ممنوعیت صادرات دام ، كاهش شدید موجودی انبار است. اگر این ممنوعیت اعمال نشود ، در این سال و در سالهای آینده با گوشت مشکل خواهیم داشت ، زیرا ذخیره ای برای تولید حیوانات جدید وجود نخواهد داشت. “

این ممنوعیت فقط صادرات گاو ، گوسفند ، بز ، اسب را تحت تأثیر قرار نمی دهد ، بلکه به سایر محصولات کشاورزی از جمله کالاهای مرغ و مرغ ، گندم ، برنج ، ذرت ، آرد ، روغن نباتی ، شکر ، نمک نیز تسری می یابد. و خوراک دام.

منتقدان محتوای بلوک صادراتی ، با این وجود هزینه زیادی برای تولیدکنندگان داخلی در پی خواهد داشت و باعث خسارت بیشتر به ارقام تجاری قرقیزستان خواهد شد.

کشاورز اوران نيازاليف در مصاحبه با Eurasianet گفت که او از معناي اين کار براي تجارتش که محصولات را براي خوراک پرندگان مي کارد ناراضي است.

“ذرت ما معمولاً برای صادرات کشت می شود ، زیرا ما کارخانه فرآوری نداریم. این گیاه رشد کرده و به تاجیکستان ، ازبکستان و بخشی به قزاقستان می رود. آیا پرندگان حتی می توانند مقدار آن را بخورند [of maize] که در کشور ما رشد کرده است؟ به عنوان مثال ، اگر 50 هزار تن محصول داشته باشیم و جوجه های ما فقط 10 تن بخورند ، با 40 تن دیگر چه كنیم؟ ” نیازعلیف گفت.

کشاورز پیش بینی کرد که برای دور زدن این ممنوعیت احتمالاً بازار سیاه تشکیل خواهد شد.

توکتوگازیف با توجه به دراز مدت ، گفت که وزارتخانه وی در حال بررسی اقدامات دیگری برای تقویت امنیت غذایی است ، مانند استفاده از لقاح مصنوعی برای افزایش تعداد دام ها. وی گفت که وزارت کشاورزی در نظر دارد در آینده نزدیک 20 گاو نر را به دست آورد و از آنها به عنوان پایه یک برنامه لقاح مصنوعی استفاده شود.

برنامه دیگر برای سال 2021 این است كه وزارت كشاورزی یارانه 30 درصدی را برای فروش بذرهای مرغوب به كشاورزان معرفی كند.

وی گفت: “به عنوان مثال ، اگر بذر 20 سم هزینه داشته باشد ، پس خود كشاورزان 14 سهم پرداخت می كنند و شش سهم دیگر از بودجه دولت پرداخت می شود. این کار باید انجام شود زیرا بذرهایی ارزان قیمت اما بی کیفیت وجود دارند در حالیکه بذرهای گران قیمت دو برابر بیشتر محصول می دهند. “

برای تأمین هزینه این برنامه ها حدود 100 میلیون سام (1.2 میلیون دلار) هزینه خواهد شد و دولت امیدوار است كه یك چهارم این مبلغ با كمك های اهداكنندگان خارجی تأمین شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>