خبر

قرقیزستان: صدها نفر علیه تقلب در قانون اساسی تظاهرات کردند

Summary

صدها نفر در 22 نوامبر در پایتخت قرقیزستان در هوای کمتر از یخبندان علیه تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی که برای واگذاری اختیارات گسترده به رئیس جمهور و زمینه های ایجاد فصل جدیدی از حاکمیت استبدادی تجمع می کنند ، […]

صدها نفر در 22 نوامبر در پایتخت قرقیزستان در هوای کمتر از یخبندان علیه تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی که برای واگذاری اختیارات گسترده به رئیس جمهور و زمینه های ایجاد فصل جدیدی از حاکمیت استبدادی تجمع می کنند ، شرکت کردند.

سازمان دهندگان گروهی به نام باشتان باشتا (با سر خود شروع کنید) می گویند که آنها برنامه دارند هر هفته رویدادهای مشابهی را برگزار کنند تا همه پرسی 10 ژانویه در مورد قانون اساسی با نگاه جدید.

شرکت کنندگان در ظهر در ایستگاه راه آهن شهر جمع شدند و به تدریج خود را به میدان مرکزی Ala-Too رساندند که در هفته های اخیر صحنه بسیاری از نمایش های سیاسی بوده است.

در راه ، آنها شعارهای “کشور بدون خان” و “نه به دیکتاتوری” را سر دادند. حاضران همچنین بنرهایی را در دست داشتند که شعارهایی مانند “دموکراسی در قرقیزستان: 404 یافت نشد” ، “نه به همه پرسی” ، “قانون اساسی خان تصویب نخواهد شد”.

پلیس این تجمع را همراهی کرد ، که بدون هیچ حادثه ای گذشت.

یک تظاهرکننده ، 32 ساله ساکن بیشکک ، آدیلت Usenov ، به Eurasianet گفت که او تصمیم به شرکت در آن گرفته است زیرا او مخالف یک ریاست جمهوری قدرتمند است.

“من طرفدار پارلمانتاریسم هستم ، زیرا همه کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان اینگونه زندگی می کنند. و اشکال دولت ریاست جمهوری همه دیکتاتوری است. اگر ما می خواهیم در یک کشور موفق و ثروتمند زندگی کنیم ، باید پارلمانتاریسم را توسعه دهیم. “

آیزادا کاراتایوا ، 22 ساله ، گفت که وی به ویژه با یک بند برنامه ریزی شده و مبهم مخالف است که در واقع هرگونه انتشار یا رویدادی را که با “ارزش های اخلاقی” قرقیزستان مغایرت داشته باشد ، ممنوع می کند.

“در حقیقت ، این به روش دیگری مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، و بعداً اوقات بدی مانند دیکتاتوری رخ خواهد داد. ما خان خودمان را خواهیم داشت. اگر رسانه ها [is seen as contradicting] ارزشهای اخلاقی ، می تواند جرم شناخته شود. “

راهی که حتی قانون اساسی پیشنهادی به وجود آمده است خود موضوع سردرگمی و جنجال است.

این هفته گذشته بصورت آنلاین ظاهر شد و توسط 80 نماینده مجلس فعلی مورد حمایت قرار گرفت ، اما به شدت مشکوک است که کار تیم ساپار جپاروف باشد که تا همین اواخر هم به عنوان نخست وزیر و هم به عنوان سرپرست ریاست جمهوری فعالیت می کرد. رئیس جمهور حق ندارد قانون اساسی جدید را پیش ببرد و همه این ابتکارات باید از جانب قانونگذاران باشد.

جپاروف اوایل این ماه استعفا داد تا بتواند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند ، که در همان تاریخ همه پرسی قانون اساسی برگزار می شود. به طور گسترده ای تغییرات در قانون اساسی را تصور می کنند که قصد دارد قدرت بی نظیری به او بدهد.

طبق آن قانون اساسی با نگاه جدید ، رئیس جمهور کنترل کامل قوه مجریه را در دست خواهد گرفت. رئیس دولت همچنین باید اختیاراتی را برای تعیین کرسی ها در تمام دادگاه ها ، از جمله دادگاه عالی ، از جمله آنها داشته باشد. همچنین به رئیس جمهور اجازه داده می شود قانونگذاری را آغاز کند ، این قدرت اکنون فقط در اختیار قوه مجریه و پارلمان است.

مدافعان اصلاحات ادعا می كنند كه اطمینان و شفافیت دستگاههای دولت را به ارمغان می آورند ، كه به گفته آنها در حال حاضر با سردرگمی و نا كارآیی مواجه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *