7- تراتل را تا مینیمم آن پایین بیاورید

در واقع بخش اسپید کنترلر شامل یک سروو بود که به کانال تراتل وصل میگردید ، بازوی سروو اهرم یک سوئیچ چند حالته را بر روی یک برد الکترونیکی کوچک حرکت میداد. مد GPS hold : جی پی اس این امکان را به کوادکوپتر می دهد تا به موقعیت اولیه خود باز گردد. هنگامی که اصول اولیه را درک کنید بسیار بسیار راحت تر خواهید توانست در هنگام بروز مشکلات در هنگام کار از آنها استفاده کرده و مشکل خود را رفع کنید. اسپید کنترلر های اولیه که در ارتباط با رادیو کنترل طراحی شدند دارای ساختمانی بسیار ساده بودند که کار تغییرات دور موتور را به ساده ترین شکل انجام میدادند. ESC که مخفف electronic speed control می باشد، از گیرنده ی رادیوکنترل پالس ها را دریافت می کند و با توجه به کد مربوطه میزان جریان خروجی که به موتور می رود و در نهایت دور موتور (RPM) را کنترل می کند. استپر موتور ها اغلب فاقد سیستم فیدبک هستند و کنترل موقعیت آنها با شمارش پالس های اعمالی به استپر موتور صورت می پذیرد.

اسپید کنترل بر حسب اندازه و طول پالس ها کار می کند و به همین دلیل آن را (PWM) می نامند، که مخفف Pulse Width Modulation به معنای مدلاسیون پهنای باندهاست. چون با دیدن تعداد سیم خروجی موتور در اسپیدکنترل می توان متوجه تک فاز یا سه فاز بودن آن شد. در این شکل تغییر مقاومت متغییرR2 که محور آن توسط سروو تغییر میکند باعث تغییرات خروجی ترانزیستور دارلینگتون قدرت و در نتیجه سرعت موتور میشود. برای الکل E100 یا E85 این عدد (با سنسور اکسیژن کالیبره برای بنزین یعنی همین سنسور استوک کمپانی) در حالت تخت گاز بین ۱۲٫۶ تا ۱۲٫۹ تغییر میکند با بیشترین AFR (اصطلاحا max power on lean side) و به عدد ۱۰٫۵ میرسه رو کمترین AFR (اصطلاحا max power on rich side). برای اتانول تو تنفس طبیعی بهتره ما تو WOT بریم روی ۱۲٫۷ یعنی lean side و تو بوست بهتره ما بریم روی ۱۰٫۵ (این عدد رو فقط با سنسور واید بند میشه خواند) یعنی rich side . جالبه بدانید بنزین اگر با Lean شدن به ناک نزدیک میشود اتانول با Rich شدن به ناک نزدیک میشود. پیادهسازی این الگوها مستلزم این است که به صورت همزمان تمام توابع را به کار بگیرید و این امر به جز با تمرین و تکرار امکانپذیر نخواهد بود.

در مقابل برای عقب و جلو بردن کوادکوپتر و استفاده از جو استیک سمت راست و فعال کردن تابع پیچ موتورهای جلویی سریعتر از موتورهای عقبی میچرخند تا پرنده به صورت افقی به سمت جلو حرکت کند همین امر در مورد عقب رفتن و چپ و راست رفتن نیز صادق است. پس از بلند کردن کواد کوپتر از روی زمین از جو استیک سمت راست استفاده کنید تا مفهوم پیچ و رول را درک کنید. پس از روشن کردن پرنده تراتل را به آرامی به سمت بالا فشار دهید تا ارتباط بین فرستنده و پرنده برقرار شود. پس از آن سعی کنید با پایین آوردن استیک سمت چپ یا تراتل پرنده را به آرامی روی زمین بنشاند. یک دایره ساده، یک بیضی و یا اشکال هندسی دیگری را در آسمان در نظر بگیرید و سعی کنید پرنده را در آن محدوده پرواز تراتل تیوفایو دهید. اما عیب از جای دیگری بود. در ظاهر (بیرون) اولین چیزی که جلب توجه میکنه سپر جلو از نوع GTI و مجهز به چراغ شور هست که در زمان روشن بودن چراغ ها در صورت استفاده از آبپاش برفپاک کن چراغ شور ها بالا آمده و با فشار طلق چراغ را تمیز می کنند. طبیعتاً این قابلیت ها در اطلاعاتشان ثبت شده و اختلاف قیمتی آن ها به همین دلیل است.

فراموش نکنید که مولتی روتورها دارای تکنولوژی حساسی هستند، بنابر این از توجه به نکات ایمنی که داخل دفترچه به آن اشاره شده به خصوص نکات نگهداری پرنده غافل نشوید. بنابر این باید توجه داشته باشید که اگر ورود شما به دنیای مولتی روتور ها و کواد کوپتر ها یک ورود حرفه ای است ، بهتر است برای یادگیری تمام جنبه های مختلف پروازی و فنی این تکنولوژی وقت بگذارید. باید بتوانید به خوبی و با تسلط زیاد کوادکوپتر را در آسمان بچرخانید تا جهتگیری مورد نظر خود را به سر پرنده بدهید. ممکن است این کار در ابتدا کمی ساده به نظر برسد اما زمانی که بخواهید بعد از تغییر جهت پرنده در آسمان به سمت راست و چپ را به جلو حرکت کنید متوجه می شوید که این کار چندان هم ساده نیست چون دقیقاً دستورات چپ و راست شما روی پرنده اجرا نخواهد شد. فلش های سبز جهت حرکت موتور را در حالت عادی نشان می دهند و فلش های قرمز جهت حرکت موتور را به صورت سریعتر نمایش می دهند. ما در موتور های تنفس طبیعی با کنترل کردن سه پارامتر سروکار داریم یکی AFR دیگری Ignition Timing و نهایتا Cam Timing که این سه شاخص بر روی یکدیگر اثر میگذارند و اینطور نیست که بالاترین گشتاور تولیدی موتور رابطه ای خطی بین این سه داشته باشد و مثلا اگر Cam Timing تغییر کند بهترین AFR تغییر خواهد کرد و هرچقدر AFR کمتر باشد شما دستتان روی Ignition Timing بازتر است و این مثلث سه گانه تنها در صورتی به بهترین قدرت و گشتاور (Maximum Brake Torque یا MBT) ختم میشود که یک تیونر با تجربه ساعتها وقت خود را بر روی داینو صرف نماید تا به بهترین نتیجه در این مثلث برسد.