خبر

آذربایجان شروع به بازسازی در مناطق تازه برنده شده می کند

Summary

دولت آذربایجان با طرح جاه طلبانه ای برای بازسازی سرزمینهایی که اخیراً از ارمنستان بدست آورده است ، تلاش می کند ، از زمان کنترل کنترل آذربایجان در دهه 1990 ، بسیاری از آنها عملاً تسطیح شده است. رئیس جمهور […]

دولت آذربایجان با طرح جاه طلبانه ای برای بازسازی سرزمینهایی که اخیراً از ارمنستان بدست آورده است ، تلاش می کند ، از زمان کنترل کنترل آذربایجان در دهه 1990 ، بسیاری از آنها عملاً تسطیح شده است.

رئیس جمهور الهام علی اف در 16 نوامبر در برخی مناطق با همسر و مهریبان علیوا ، معاون اول رئیس جمهور ، برنامه های بازسازی را برجسته کرد.

“یک طرح جامع جدید تهیه می شود. دستورالعملهای مربوطه داده شده است. برای هر شهر یک طرح جامع تدوین می شود. کلیه ساختمانهای اداری ، ساختمانهای عمومی ، مدارس و مراکز درمانی در اینجا تأسیس خواهند شد. تمام زیرساخت ها ایجاد می شود. خیابان ها ، پارک ها و کوچه ها ساخته خواهد شد. بناهای یادبود پیروزی در تمام شهرها برپا می شود و زندگی به اینجا باز می گردد. ” گفت در هنگام بازدید از جبرائیل.

دولت نگفته است كه چقدر قصد دارد در همه اینها هزینه كند. اقتصاددانان مستقل هزینه ها را در ده ها میلیارد دلار تخمین زده اند. بودجه سالانه دولت آذربایجان در حال حاضر حدود 15 میلیارد دلار است.

توگرول ولی اف ، اقتصاددان ، به Eurasianet گفت كه بازسازي كامل سرزمين هاي تازه تصرف شده احتمالاً ده سال به طول خواهد انجاميد و هزينه آن 25 ميليارد منات (حدود 15 ميليارد دلار) است.

والیف گفت: “اساساً هیچ زیرساختی در جبرائیل ، فضولی ، زنگیلان و گوبادلی باقی نمانده است” ، چهار منطقه از هفت منطقه ای که آذربایجان کنترل آنها را بدست آورد. وی گفت: “هزینه آذربایجان در کل سال در حدود یک سال هزینه خواهد شد”.

آذربایجان همچنین به احتمال زیاد تلاش خواهد کرد برای بازسازی کمک مالی خصوصی کند. آواز حسن اف ، رئیس اتحادیه عمومی تحقیقات بشردوستانه غیردولتی ، در یک مصاحبه با وب سایت خبری گره قفقازی.

تاکنون دولت فقط نکات اندکی از هزینه بازسازی ارائه داده است.

علی اف در سفر خود به جبرائیل اعلام کرد که جاده جدیدی از فوزولی ، در منتهی الیه شرق سرزمین های تازه تصرف شده ، تا شوشا ، شهر مهم آذربایجان در منطقه ساخته خواهد شد. پس از دیدار او اعلام کرد که دولت 50 میلیون منات (29 میلیون دلار) برای جاده 101.5 کیلومتری احمدبیلی (در سرزمینی که آذربایجان قبلاً کنترل آن را در اختیار داشت) از طریق فضولی به شوشا اختصاص داده بود.

نقشه قره باغ کوهستانی

همچنین برنامه های دیگری برای ارتباطات جدید حمل و نقل اعلام شده است: در اواخر ماه اکتبر جاده های منطقه تالیش و سوگووشان (که کمی بعد از بازپس گیری آن از جمهوری آذربایجان از ماداغیس ارمنستان تغییر نام یافت) در اواخر ماه اکتبر در حال بازسازی بودند ، رسانه های محلی گزارش شده. هزینه آن بازسازی اعلام نشده است.

شرکت راه آهن دولتی آذربایجان همچنین از برنامه های خود برای بازسازی خط ریلی متصل به ایولاخ ، در سرزمینی که آذربایجان قبلاً آن را کنترل کرده بود ، به قره باغ تا راه خانکندی (شهری که ارمنی ها آن را استپاناکرت می گویند) خبر داده است. این امر خصوصاً آمال انگیز است ، زیرا نیروهای ارمنی هنوز قسمت اعظم این سرزمین از جمله استپاناکرت را کنترل می کنند.

کار در سرزمین های تازه تصرف شده تحت حکمی توسط علی اف انجام می شود امضاء شده در تاریخ 29 اکتبر ، با ایجاد دولتهای ویژه موقت در سرزمینها. دفاتر فرماندهی موقت در هر منطقه ایجاد می شود و احسان زاهیدوف ، سخنگوی وزارت امور داخله ، گفت که ریاست آنها را روسای پلیس محلی بر عهده خواهند داشت.

سپس ارگان های مختلف دولتی شروع به گسترش فعالیت های خود در منطقه کردند. سرویس امنیت دولتی و وزارت اوضاع اضطراری اعلام کرد که آنها ساختارهای محلی را ایجاد کرده اند. وزارت امور داخله گفت که اداره پلیس شوش را به داخل شوش منتقل کرده است. قبلاً در منطقه ترتر واقع شده بود.

وزارت اوضاع اضطراری دارد تحت کنترل درآورد از مخزن سوگووشان ، در منطقه ترتر. این به آذربایجان کمک می کند تا تصمیم بگیرد کنترل جزئی از آبهای مخزن مهم سرسانگ ​​، و بهبود می یابند کمبود جدی آب که کشور رنج می برد.

والیف گفت: “تا به حال ، ما هرگز نمی دانستیم كه آیا می توانیم از مخزن سرسنگ آب بگیریم یا نه.” “اکنون ما می توانیم به طور معمول از سیستم استفاده کنیم.”

دولت همچنین تلاش کرده است در مناطق تازه تصرف شده استخراج معادن را آغاز کند. طاهر میرکیشلی ، عضو پارلمان ، گفت که کنسرسیومی بین شرکت دولتی Azergold و یک شرکت خارجی (که هنوز نامی از آن برده نشده است) برای استخراج طلا در مناطق زنگیلان ، وزنهالی و کلباجار تشکیل شده است. “میرکیشلی گفت جلسه 18 نوامبر در دانشگاه اقتصادی دولتی آذربایجان به برنامه های اقتصادی آینده قره باغ اختصاص داشت.

عجله برای ورود به مناطق تازه تصرف شده محدود به ارگان های دولتی نشده است. چندین بانک اعلام کردند که قصد دارند شعبه های خود را در منطقه باز کنند.

“با افتتاح شعبه بانک پاشا در شوش ، ما از دولت در اجرای اقدامات با هدف ادغام مجدد سرزمین های آزاد شده حمایت خواهیم کرد” گفت رئیس بانک پاشا ، که متعلق به خانواده بانوی اول علیوا است.

موسسات فرهنگی نیز برای ورود مجدد به سرزمین ها هجوم می آورند. آژانس گردشگری دولتی است کارکردن روی ایجاد مسیرهای گردشگری در منطقه. و مسئولان حتی هستند کاوش کردن امکان برگزاری نسخه 2021 Turkvision ، an مسابقه بین المللی آهنگ برای جهان ترک، در شوشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *