در قرقیزستان آفلاین و آفلاین ، بهترین اینترنت در یک جعبه وجود دارد

اینترنت هرگز سالی مانند 2020 نداشته است. با همه گیر شدن بیماری مردم همه جا را مجبور به عقب نشینی در خانه های خود می کنیم ، زندگی ما مانند هرگز مجازی است.

اما اگر دسترسی به اینترنت ندارید چه می کنید؟

برای دانش آموزان در مناطق دور افتاده قرقیزستان ، این یک سوال فرضی نیست.

برای جامعه اینترنت ، این یک چالش است.

از سال 2018 ، بخش غیر انتفاعی جهانی قرقیزستان منابع دیجیتالی را به مدارس از راه دور آورده است که در غیر این صورت ممکن است بدون اتصال به اینترنت باشند – و در نتیجه هیچ راهی برای دسترسی به برنامه های درسی در طی همه گیری وجود ندارد.

Ilimbox ، همانطور که آنها آن را صدا می زنند (براساس کلمه قرقیزستان به معنای “علم”) ، شامل یک کتابخانه دیجیتالی از کتابهای الکترونیکی به زبان قرقیزستانی و صفحات ویکی پدیا است. امسال آنها سخنرانی های ویدئویی و سایر مطالب مدرسه را از وزارت آموزش و پرورش اضافه کرده اند. ساخت Ilimbox حدود 150 دلار هزینه دارد و توسط تعدادی از اهدا کنندگان خارجی پشتیبانی می شود.

اگرچه نرخ نفوذ اینترنت در سالهای اخیر به سرعت افزایش یافته است ، اما ارتباطات خارج از شهرها اغلب از زیرساخت 3G کند استفاده می کنند و ارائه دهندگان انگیزه های کمی برای تقویت خدمات دارند و اختلاف دیجیتال را تشدید می کنند. در سال 2018 ، بانک جهانی اعلام کرد که ارتباطات باند پهن ثابت فقط به 4.1 درصد از جمعیت رسیده است.

Eurasianet با تالانت سلطانوف ، یکی از بنیانگذاران داوطلب بخش قرقیزستان جامعه اینترنتی ، که همچنین در تدوین استراتژی دیجیتال سازی خود در طی چند سال گذشته به دولت کمک کرده است ، صحبت کرد.

این مصاحبه برای اختصار ویرایش شده است.

Eurasianet: با COVID ، بچه ها در همه جا از راه دور یاد می گیرند ، از جمله بسیاری در قرقیزستان. پروژه شما چگونه کمک می کند؟

تالانت سلطانوف: محتوای آموزشی موجود در اینترنت برای کودکان در جوامع دورافتاده ، روستایی و کوهستانی قابل دسترسی نیست. این یک مشکل قبل از COVID بود و در طول COVID ، زمانی که همه بچه ها باید در خانه بمانند ، به یک مسئله بزرگتر تبدیل شده است. اما اگر هیچ ارتباطی با اینترنت ندارید ، به محتوای آموزشی دسترسی پیدا نمی کنید.

یک چالش مرتبط دیگر این است که حتی اگر اتصال به اینترنت داشته باشید ، بیشتر محتوای موجود در اینترنت به دو زبان انگلیسی یا روسی است. محتوای آموزشی بسیار کمی به زبان قرقیزی وجود دارد.

بنابراین چند سال پیش ما تمام مطالب آموزشی را در قرقیزستان که از طریق اینترنت در دسترس بود جمع آوری کردیم. در حال حاضر ابتکارات بسیاری توسط سازمان های مختلف تولید محتوای آموزشی برای وزارت آموزش حمایت شده بود. ما تمام آن مطالب را در یک مکان واحد جمع کردیم ، دستگاهی که “Ilimbox” نامیدیم.

Eurasianet: ایلی باکس؟

سلطانوف: آره، یک نام استاندارد برای این نوع دستگاه ها وجود دارد: اینترنت در یک جعبه. اما ما می خواستیم این نام در جمهوری قرقیزستان ، به ویژه در جوامع روستایی قابل درک باشد ، بنابراین ما یک کلمه قرقیز را ترکیب کردیم ، ایلیم، که به معنای “علم” است ، و ما قسمت دوم “اینترنت را در یک جعبه” نگه داشتیم زیرا در واقع این کتابخانه های آفلاین دیجیتال را در یک جعبه کوچک زیبا ارائه می دهیم: علم در یک جعبه.

Eurasianet: چگونه کار می کند؟

دستگاه خیلی پیچیده نیست. از یک دیسک سخت خارجی و یک میکرو رایانه به نام Raspberry Pi تشکیل شده است که به عنوان روتر Wi-Fi نیز عمل می کند. همه آن در یک جعبه کوچک بسته بندی شده است و می توانید آن را به یک کتابخانه یا مدرسه روستایی بیاورید و تمام آنچه که شما نیاز دارید منبع تغذیه است. نیازی به دسترسی به اینترنت ندارید. پس از اتصال این دستگاه به منبع تغذیه ، بچه ها و معلمانی که دارای لپ تاپ ، تبلت یا ساده ترین تلفن های هوشمند هستند می توانند به هم متصل شوند. آنها نیازی به اتصال به اینترنت ندارند. و با اتصال به این دستگاه ، آنها به تمام محتوای آموزشی موجود در دستگاه دسترسی پیدا می کنند.

Eurasianet: چگونه به این ایده رسیدید؟

ما این پروژه را دو سال پیش و پس از دیدن پروژه مشابه در مکزیک آغاز کردیم. در آن سال ما در یک کنفرانس تحت حمایت انجمن بین المللی اینترنت و سازمان ملل به نام مجمع حاکمیت اینترنت شرکت کردیم. همتایان ما در مکزیک این دستگاه را به نمایش گذاشتند و هنگامی که برگشتیم می خواستیم کاری مشابه انجام دهیم.

وقتی COVID برخورد کرد ، این دستگاه از اهمیت بیشتری برخوردار شد. و پس از بحث و گفتگو با وزارت آموزش و پرورش و خیرین ، ما شروع به نصب این Ilimbox ها در سراسر کشور کردیم. در ابتدا ، در 19-19-2018 ، قبل از COVID ، ما با 100 مدرسه شروع کردیم ، و اخیراً ما Ilimbox را به 20 مدرسه دورافتاده در کشور آوردیم.

از 2200 مدرسه در جمهوری قرقیزستان ، بیشتر آنها به نوعی قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. اما این 20 نفر ، در دورافتاده ترین مناطق ، این کار را نکردند. بنابراین ما یک چالش پیش روی خود قرار دادیم: بیایید Ilimbox را به این 20 مدرسه دورافتاده بیاوریم. ما می خواستیم نشان دهیم که در واقع می توان محتوای آموزشی را به این مدارس وارد کرد.

Eurasianet: چرا این مدارس اینترنت ندارند؟

سلطانوف: این مدارس و جوامع در آن سوی شکاف به اصطلاح دیجیتالی واقع شده اند. بعضی اوقات اینها روستاهای بسیار کوچکی هستند که دارای مدارس یک اتاقه هستند. اتصال آنها بسیار پرهزینه است. از یک سو ، ایجاد زیرساخت های اینترنتی در مناطق روستایی و صعب العبور نیاز به هزینه های اضافی دارد. از طرف دیگر ، این جوامع تقاضای کافی برای بازیابی سرمایه گذاری ها ندارند. بنابراین سرمایه گذاری ها به مناطق سودآورتر می روند و شکاف دیجیتال بیشتر می شود.

یکی از موارد جالب و گویا روستایی به نام زردالی در منطقه باتکن است. در زردعلی شرایط سخت است. آنقدر دور است که با ماشین نمی توانید به آن برسید. آخرین کشش حدود چهار ساعت پیاده روی یا اسب سواری در یک مسیر کوهستانی بسیار باریک است. برق ، تلویزیون ، رادیو وجود ندارد. و اینترنت وجود ندارد. از آنجا که شما برق و اینترنت ندارید ، بچه های مدرسه دستگاه ندارند زیرا هیچ استفاده ای از آنها وجود ندارد. بنابراین ما زردعلی را به عنوان مکانی که باید برویم انتخاب کردیم. اما برای اینکه Ilimbox کار کند ، باید به فکر برق بود. بنابراین تیم ما یک پنل خورشیدی بزرگ را با دست به روستا بردند.

مسیر زردعلی

Eurasianet: آیا مکان های زیادی را پیدا می کنید که مردم تلفن های هوشمند یا دستگاه های دیگر ندارند؟

بله ، این یک چالش است. بزرگترین چالش این است که دسترسی بچه ها و معلمان به کامپیوتر بسیار محدود است. این هنوز هم در مدارس روستایی به عنوان یک کالای لوکس در نظر گرفته می شود. بعضی اوقات کامپیوترهای مدرسه قفل شده و توسط پلاستیک پوشانده می شوند و این سخت افزار فقط می نشیند و گرد و غبار را جمع می کند. مردم نمی دانند که در عرض سه یا چهار سال این سخت افزار منسوخ می شود.

از طرف دیگر ، ما کشف کردیم که تلفن های هوشمند بسیار مقرون به صرفه شده و در بیشتر مناطق دورافتاده مردم به آنها دسترسی دارند. یک نکته در اینجا این است که تلفن های هوشمند در مدارس ممنوع هستند ، بنابراین ما مجبور شدیم به مدیران مدارس پیشنهاد دهیم که شاید بتوانند در تعطیلات یا آخر هفته تلفن های هوشمند را مجاز کنند و بچه ها بتوانند محتوا را از Ilimbox به تلفن های هوشمند خود بارگیری کنند.

اگرچه در زردالی متوجه شدیم تعداد بسیار کمی از بچه ها دارای تلفن های هوشمند هستند. چرا؟ چون برق مسئله است. شارژ آن دشوار است و هیچ موردی وجود ندارد [mobile] اتصال ، بنابراین در واقع نیازی به داشتن تلفن هوشمند نیست. در این صورت ، ما در شبکه های اجتماعی فراخوانی را برای افراد و شرکت ها برای اهدای تلفن هوشمند به صدا در می آوریم. یک نفر پاسخ داد ، یکی از دوستان ما ، و او تلفن هوشمند خود را اهدا کرد و در روستای زردعلی یک دختر کوچک بود. او گوشی هوشمند را بدست آورد.

نقشه زردعلی

Eurasianet: سخت ترین قسمت پروژه چه بوده است؟

سلطانوف: من فکر می کنم داشتن محتوای مرتبط البته ، COVID به طور غیرمنتظره ای ضربه خورد و سیستم آموزشی تلاش زیادی کرد تا به یک قالب آنلاین تبدیل شود. وزارت آموزش و پرورش کلاسهای ویدئویی آنلاین ، کتابهای درسی آنلاین و سایر مطالب را تهیه کرد. اما این کتابهای درسی فقط عکسهای کتابهای معمولی و [digital] پرونده ها بسیار بزرگ بودند. حافظه در تلفن های هوشمند شما یک منبع بسیار گرانبها در مناطق روستایی است. سریع پر می شود بنابراین برای اینکه معلمان و دانش آموزان در روستاها این کتاب های درسی را بارگیری کنند ، مجبور شدند عکس ها و فیلم ها را بر روی تلفن های خود حذف کنند. این البته ناخوشایند است. مسئله دیگر این بود که این کتابهای درسی – آنها عکس بودند ، بنابراین شما نمی توانستید با کلمه جستجو کنید ، فونت را بزرگتر یا کوچکتر کنید ، فقط می توانید آن را به عنوان یک تصویر مشاهده کنید.

بنابراین تیم ما این عکسهای کتابهای درسی را به فایلهای PDF تبدیل کرد ، بنابراین اکنون می توانید بر اساس متن جستجو کنید ، فونت را افزایش دهید و اندازه پرونده کتابها بسیار کوچکتر شود. و مجبور نیستید فضای زیادی را در تلفن هوشمند خود آزاد کنید.

مسئله دیگر کلاسهای آنلاین فیلم است. از آنجا که معلمان تجربه محدودی در انجام دروس آنلاین دارند ، به نظر نمی رسد که خیلی هیجان انگیز باشند. و وقتی کودک در اینترنت هستید ، حواس او را پرت می کند. بنابراین سعی کردیم ویدیوهایی را پیدا کنیم که مرتبط و جالب باشند. و دوباره مسئله اندازه پرونده داشتیم. تیم ما راهی برای فشرده سازی فیلم ها در فایل های کوچکتر و بدون افت کیفیت پیدا کرد.

ما می خواستیم محتوای جذاب و جذاب را برای تلفن های هوشمند در دسترس قرار دهیم ، زیرا کودکان در مناطق روستایی کامپیوتر ندارند ، نه در خانه و نه در مدرسه. تلفن هوشمند راهی برای دستیابی به اطلاعات شده است. در حال حاضر ما در حال کار بر روی ایجاد بستری برای محتوا و منابع آموزشی هستیم. بنابراین ما نه تنها می خواهیم دستگاه ها را به مناطق دور دست بیاوریم ، بلکه می خواهیم محتوای مفیدی را برای کاربران در کشور ایجاد ، جمع آوری و سیستماتیک کنیم و به طور بالقوه این ابتکار عمل می تواند به کشورهای همسایه نیز گسترش یابد.

Eurasianet: آیا می توانید از راه دور محتوای Ilimbox را به روز کنید؟

سلطانوف: در حال حاضر ، Ilimbox برای کمک به مدارس و کتابخانه هایی ساخته شده است که هیچ اتصال اینترنتی ندارند. بنابراین اینها دستگاه هایی هستند که نیازی به اتصال به اینترنت ندارند. با این حال ، ما می خواهیم این دستگاه ها هوشمند یا متصل شوند. رایانه در داخل آن یک اسلات برای سیم کارت دارد و ما می خواهیم با ارائه دهندگان محلی اینترنت همراه مذاکره کنیم. با نصب سیم کارت های خود ، این دستگاه ها می توانند همگام سازی شوند تا وقتی محتوای جدیدی داریم ، بتوان آن را در همه Ilimbox ها توزیع کرد [in places with mobile internet connectivity]. این به ما امکان می دهد آماری راجع به نوع محتوای موردعلاقه ، و انواع ویدئوها توسط بچه ها بیشتر مشاهده کنیم. این به ما امکان می دهد محتوای حتی بهتری نیز تولید کنیم.

Eurasianet: چه چیز دیگری برای Ilimbox و جامعه اینترنت در قرقیزستان می آید؟

سلطانوف: پس از تبدیل Ilimbox به یک وسیله هوشمند با سیم کارت ، می خواهیم آن را به یک فعالیت منطقه ای تبدیل کنیم. در حال حاضر محتوا به قرقیزستان است ، اما می تواند به ازبکی اقتباس شود و در ازبکستان استفاده شود. ما می توانیم آن را به زبان تاجیکی وفق دهیم. ما دوست داریم این ابتکار در سراسر آسیای میانه در دسترس باشد.

در مورد فصل جامعه قرقیزستان جامعه اینترنتی به طور کلی ، هدف ما این است که بتوانیم به همه اینترنت متصل شویم – کمک به مهارت های دیجیتال و ایجاد فرصت ها ، به ویژه برای جوانان ، به ویژه برای دختران ، از طریق اینترنت و فن آوری های جدید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>