خبر

رسانه های مستقل قزاقستان نبرد تبلیغاتی خود را با وبلاگ نویسان ، تأثیرگذاران از دست می دهند

Summary

رسانه های مستقل در قزاقستان به دلیل افزایش بودجه تبلیغات توسط غول های اینترنتی و وبلاگ نویسان غربی ، به طور فزاینده ای با تهدید موجودیت روبرو هستند. در ماه جولای ، مجله ماهانه تجارت مستقر در آلماتی زندگی تجاری، […]

رسانه های مستقل در قزاقستان به دلیل افزایش بودجه تبلیغات توسط غول های اینترنتی و وبلاگ نویسان غربی ، به طور فزاینده ای با تهدید موجودیت روبرو هستند.

در ماه جولای ، مجله ماهانه تجارت مستقر در آلماتی زندگی تجاری، که از سال 2007 آغاز شده بود ، درهای خود را بست. این نشریه در وب سایت خود اعلام کرد که تولید “به طور موقت متوقف می شود”.

مدیر تجاری Business Life ، Nelya Ospanova بعدا به Eurasianet گفت که این مجله به دلیل کمبود درآمد تبلیغات ، از نظر مالی قابل توجهی تحمل می کند و همه گیری ویروس کرونا فقط وضعیت را بدتر کرده است.

در چند سال گذشته ، تبلیغ کنندگان در قزاقستان ، مانند اکثر مناطق دیگر جهان ، روش های مستقیم تری را برای دستیابی به مصرف کنندگان پذیرفته اند. این به معنای روی آوردن به مواردی مانند Google و Facebook است. تا آنجا که ساخت پیام ارسال می شود ، بسیاری از شرکت ها با وبلاگ نویسان معروف و افراد مشهور اینترنتی با ارتش پیروان در شبکه های اجتماعی همکاری می کنند.

این اعداد و ارقام حکایت از یک داستان تاریک دارد.

طبق آژانس تحقیقاتی TNS آسیای میانه ، حجم تبلیغات در نشریات چاپی در نیمه اول سال جاری است پایین بود 42 درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال 2019. رادیو و تلویزیون به ترتیب با کاهش 40 درصدی و 14 درصدی زمان بهتری نداشته اند. TNS آسیای میانه این محاسبه را با شمارش خام تعداد تبلیغات مجزا از هر قالب انجام داد.

تاتیانا گروزدو ، محقق در TNS آسیای میانه ، به Eurasianet گفت که شدت قطره به طور خاص مربوط به همه گیری است.

با این وجود ، قبل از ایجاد ویروس کرونا ، پوسیدگی ایجاد شده بود ، همانطور که مقایسه همان دوره مشابه سال قبل نشان می دهد. 32 درصد بود کاهش می یابد در حجم تبلیغات چاپی در نیمه اول 2019 نسبت به سال گذشته. رادیو و تلویزیون به ترتیب 17 و 7 درصد افت داشته اند.

وزارت اطلاعات و توسعه عمومی پیش بینی کرده است که تا پایان سال 2020 ، درآمد کلی تبلیغات ممکن است 60 درصد کاهش یابد. دولت سعی کرد تا کمک کند رسانه های معاف از مالیات و مشارکتهای تأمین اجتماعی تا اول اکتبر.

تأثیرگذاران به عنوان تبلیغ کنندگان

تویوتا موتور قزاقستان شرکتی است که به طور فزاینده ای به تأثیرگذارهای دیجیتال روی آورده است. مدل های جدید از طریق مسابقات آزاد برای مشترکان در صفحات شبکه های اجتماعی این شرکت تبلیغ می شوند. این ستاره های اینستاگرام ، شخصیت های YouTube و شرکت های مختلف هستند که این خبر را پخش می کنند.

بولوت سلطانکلوف ، مدیر بازاریابی تویوتا موتور قزاقستان ، گفت که این گام منطقی است که افراد بیشتری نسبت به خواندن سایت های خبری ، محتوای تأثیرگذار را مصرف می کنند.

سلطانکلوف می گوید آنچه شخصیت های شبکه های اجتماعی برای مهمانی به ارمغان می آورند ، نکته ای به یادماندنی است ، به ویژه هنگامی که آنها درگیر رویدادهای بازاریابی با مردم باشند.

سلطانکلوف گفت: “حتی بعد از چند سال ، مردم با خوشحالی به یاد می آورند که چقدر عالی بود.” “اما آیا آنها تبلیغات در مطبوعات یا تلویزیون را به یاد می آورند؟ فکر نمی کنم چنین باشد. “

اگرچه وبلاگ نویسان و اینفلوئنسرها اهمیت پولی خود را در این زنجیره تولید تبلیغات احساس می کنند ، مشتریان خوشحال ممکن است با یک حساب کاربری روبرو شوند.

نورلان باتیروف ، که به عنوان تولید کننده محتوا در Vine ، یک پلت فرم ویدیویی کوتاه شکل و با حضور تیک توک که اکنون در همه جا حضور دارد ، مورد توجه قرار گرفت ، در یک جشنواره رسانه ای اخیر در مورد اولین تجربیات خود در کسب درآمد در سال 2015 صحبت کرد.

“ما حتی نمی دانستیم که شما می توانید از Vine درآمد کسب کنید. ما یک تاک درست می کردیم و یک زن 100000 تنگه (در آن زمان حدود 500 دلار) به ما پرداخت می کرد. واکنش ما این بود: “چی ؟! شما واقعاً می توانید این کار را انجام دهید؟ “” گفت باتیروف که اکنون کاندید می شود یک حساب اینستاگرام با 1.2 میلیون دنبال کننده.

طبق گزارش مجله فوربس ، باتیروف بیشتر ساخته شده بیش از 100000 دلار از طریق فعالیت های او در شبکه های اجتماعی در سال 2018.

این روزها وبلاگ نویسان مشهور در قزاقستان در ازای دریافت استوری اینستاگرام 15 ثانیه ای حاوی محتوای تبلیغاتی تا 1000 دلار طلب می کنند. هزینه ارسال یک پست واقعی که مدت بیشتری بیدار است ، می تواند دو برابر بیشتر باشد.

برای مقایسه ، یک آگهی تبلیغاتی در روزنامه تجاری Kursiv ، که با وال استریت ژورنال رابطه دارد ، می تواند هزینه 500 دلار با 10 عکس.

اوسپانوا از Business Life که اکنون از بین رفته است ، اشاره کرد که باید بین سیستم عامل ها تمایز قائل شد. وی استدلال کرد که تأثیرگذاران شبکه های اجتماعی و وبلاگ نویسان می توانند تعداد زیادی کره چشم را به خود جلب کنند ، اما رسانه های معتبر اعتبار بیشتری را منتقل می کنند.

این حداقل فرضیه استراتژی دنبال شده توسط وب سایت خبری Vlast.kz است. این نشریه سعی کرده است تا با دور نشدن از گزارش در مورد داستان هایی که رسانه های نرم و مطابق با دولت نادیده گرفته اند ، تصویر خود را به عنوان یک منبع اطلاعاتی تهاجمی و معتبر ارتقا دهد. واکنش دولت اغلب ناسازگار به بحران ویروس کرونا یا اعتراضات سیاسی یک مورد است. Vlast.kz با انجام گزارش های سخت گیرانه و بدبینانه این اتهام را بر عهده داشته است.

در سال 2016 ، Vlast.kz اشتراک paywall را معرفی کرد و سالانه حدود 70 دلار هزینه دریافت کرد. کمکی نکرد.

به گفته ویاچسلاو آبراموف ، مدیر کل نشریه ، اکثر خوانندگان نمی فهمیدند که چرا انتظار می رود برای اطلاعاتی که به طور آشکار در سایت های دیگر در دسترس است ، هزینه کنند. تبلیغات به نوبه خود از این واقعیت که بخشی از مخاطبان وب سایت توسط بخش paywall از زمینه های فروش خود منصرف شده بودند ، ناراحت شدند.

دو سال بعد ، وب سایت مدل اشتراک خود را رها کرد و شروع به بررسی سایر منابع درآمد کرد.

“ما پروژه های شریک ویژه را اجرا می کنیم ، با قالب های مختلف محتوا ، حتی بازی ها و برنامه های آفلاین با مشارکت پرداختی ارائه می دهیم. این سهم محسوسی از درآمد ماست. ”آبراموف به Eurasianet گفت.

ویراستاران اخیراً این کار را کرده اند معرفی کرد یک سیستم کمک مالی ، مشابه سیستمی که روزنامه انگلیسی گاردین اجرا کرده است.

آبراموف گفت: “بدون این ، زنده ماندن برای ما دشوارتر خواهد بود ، زیرا گوگل و فیس بوک نان ما را می گیرند و بازار تبلیغات رسانه ها به سمت ترجیح دهندگان در شبکه های اجتماعی تغییر مسیر می دهد.”

“نظم دولت”

گزینه دیگری برای رسانه های مبارز وجود دارد ، اما گزینه ای که کسانی که مایل به فعالیت مستقل هستند مشتاق فرار از آن هستند – برنامه بدنامی که در بین مردم به عنوان نظم دولتی شناخته می شود. این ابتکار ، که از سال 2010 آغاز شده ، یارانه های دولتی را به فروشگاه هایی ارائه می دهد که مواد مستقر را حمل می کنند ، که اغلب رنگ تبلیغاتی مشخص دارند.

طرفداران آزادی رسانه ها از دستور دولت به دلیل عدم شفافیت و اطلاعات ناچیز درباره معیارهای انتخاب رسانه های واجد شرایط برای دریافت بودجه انتقاد کرده اند.

در نوع خود تحقیق و بررسی در این برنامه ، وب سایت خبری دهکده دریافت که دولت 49 میلیارد تنگه (حدود 130 میلیون دلار) برای سفارش دولتی در سال 2019 اختصاص داده است ، اما این پول بدون هیچ گونه مناقصه آزاد خاتمه یافت ، همانطور که در قراردادهای دولتی معمول است.

دولت اصرار دارد این حمایت مالی با محافظت در برابر فشارهای بازار و جذب جذابیت محتوای خارجی ، به توسعه صنعت رسانه کمک می کند. روزنامه نگاران مستقل نظر دیگری دارند.

“سیستم سفارش اطلاعات دولتی یک شر است. رسانه ها ضعیف تر از آنچه که می شدند شده اند زیرا سالها آنها مواد مخدر وابسته به نظم دولت بوده اند. این امر رقابت را تضعیف می کند ، زیرا دریافت کنندگان بودجه لازم نیست برای پول خود بجنگند. ”آبراموف گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *